وزارت خارجه پاکستان: اسلام آباد میزبان نشست چهارجانبه با موضوع گفت‌وگوهای صلح خواهد بود

 

جمعه 11 جدی 1394 ساعت 11:01 نوشته شده توسط Tolonews and Reuters

یکی از مقام‌های وزارت خارجه پاکستان به روز پنجشنبه اظهار داشت که قراراست درماه روان میلادی یک نشست چهارجانبه میان مقام‌های افغان، پاکستانی، امریکایی و چینی دراسلام آباد برگزار خواهد شد تا چارچوب ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح میان کابل و گروه طالبان را برجسته سازند.

قاضی خلیل الله سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در این باره گفت: “رایزنی‌ها برای میزبانی نخستین نشست کمیته‌ی هماهنگی درنیمه‌ی دوم ماه جنوری دراسلام آباد هم اکنون ادامه دارند. برای تعیین تاریخ دقیق آن ما با افغانستان، چین و امریکا سرگرم کار هستیم. ما درباره‌ی این که هیأت‌ها به کدام سطح دراین نشست شرکت ورزند، اجندای نشست چه باشد وترکیب هیأت‌ها چگونه باشد، سرگرم بحث هستیم.”

وی در یک نشست خبری هفته‌یی در اسلام آباد گفت: “پیش ازبرگزاری نشست چهارجانبه یک نشست به سطح معینان وزارت ها خارجه چهارکشور برگزار خواهد شد تا تمامی مسایل مربوط به نشست اصلی را بررسی کنند. چگونگی صلح وثبات درافغانستان یکی ازهدف‌های اصلی گفت‌وگوهای صلح است.”

اسلام آباد پذیرفته است که تنش‎ها واختلاف ها درروابط اش با کابل پا برجا استند وبرای حل این تنش ها پیش ازنشست چهارجانبه یک نشست دوجانبه میان معینان وزارت‌های خارجه افغانستان وپاکستان برگزار خواهد شد.

این درحالی‌ست که وزارت امور خارجه به روز سه شنبه گفت که نشست چهار جانبه‌ی افغانستان، پاکستان، امریکا و چین برای چگونگی گفت‌وگوهای صلح هفته‌ی آینده در کابل برگذار خواهد شد.

خیرالله آزاد معاون سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که پس از سفر راحیل شریف رئیس ارتش پاکستان به افغانستان برای برگذاری این نشست توافق شده است؛ این نشست در نخستین روزهای ماه جنوری سال آینده میلادی در کابل برگذار خواهد شد.

وی اظهارداشت: “توافق صورت گرفت که در نخستین روزهای ماه جنوری سال آینده نشست چهارجانبه‌ی افغانستان، پاکستان، امریکا و چین در کابل برگزار شود و قرار است در این نشست نقشه راه گفت‌وگوهای صلح بحث همه جانبه صورت بگیرد”.

وی در رابطه با هدف از برگزاری این نشست گفت: “این گفت‌وگوها شامل آن عده از مخالفان هستند که علاقه مند گفت‌وگوهای صلح هستند، با دیگر گروه ها مبارزه مشترک خواهد شد”.

درهمین حال یک عضو شورای عالی صلح و عضو هیأت گفت‌وگو کننده در دور نخست گفت‌وگوهای صلح می‌گوید که در این نشست چهارجانبه درباره ساز و کار آغاز گفت‌وگوهای صلح تصمیم گرفته خواهد شد .

حاجی دین محمد عضو شورای عالی صلح خاطرنشان کرد: “در نشست چهارجانبه مکانیزم گفت‌وگوها درست خواهد شد تا در آینده چه قدم هایی برداشته شود، همچنین باید در رابطه با اعتماد سازی میان میان حکومت و طالبان و حکومت پاکستان با طالبان پاکستانی کار شود”.

این درحالی است که یک منبع نزدیک به رئیس جمهور به طلوع نیوز گفته بود که رئیس جمهور غنی در دیدار با راحیل شریف رئیس ستاد ارتش ملی پاکستان سه خط قرمز را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان مطرح کرده است.

قانون اساسی محور گفت‌وگوهای صلح، نگهداری نهادهای مردم سالار و حضور طالبان در این گفت‌وگوها به حیث یک گروه خطوط قرمز رئیس جمهور برای آغاز این گفت‌وگوها است.

گفته می‌شود، رئیس جمهور تا ماه مارچ به پاکستان مهلت داده است تا صداقتش را برای افغانستان ثابت بسازد، در غیر آن گفت‌وگوهای صلح معنایی نخواهد داشت.

حاجی دین محمد در این باره گفت: “حکومت افغانستان نمی تواند منتظر باشد که طالبان باهم جور بیایند و به افغانستان بیایند و در رابطه با صلح صحبت کنند، شواهد نشان می دهد که اختلافات میان طالبان بسیار زیاد است. به همین خاطر رئیس جمهور می گوید که ما آماده‌ی گفت‌وگو با آنهایی هستیم که برای صلح آماده هستند”.

Comments are closed.