میل آنلاین: افغانستان یک قدم بسمت صلح نزدیکتر شده‌ است

منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 8/4/2019

واشنگتن پُستروزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود مطلبی را به قلم ژورنالیست مشهور فرید زکریا به نشر رسانده‌است تحت عنوان “برای امریکا پیروزی در جنگ افغانستان مهم است، اما این پیروزی نباید با ناکامی در میدان صلح همراه باشد.”

در این مطلب آمده‌است، معامله ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ با طالبان می ‌تواند در جنگ ۱۸ ساله افغانستان منبع ثبات باشد، ولی هم زمان با آن می ‌تواند گروه‌ های تروریستی را جسورتر بسازد و افغانستان را برای سال ‌های سال دوباره به گرداب جنگ سوق بدهد که در نتیجه آن امریکا مجبور خواهد شد دوباره تعداد زیاد سربازان خود را به میدان جنگ در این کشور بفرستد.

به نوشته فرید زکریا، راه حل سیاسی نباید به خروج عاجل قوای امریکا از افغانستان متمرکز باشد، بلکه هدف اصلی آن باید راه حل سیاسی بین طالبان و حکومت افغانستان باشد. او می‌ افزاید این یک گام مهم و مؤثر بود که رئیس جمهور ترمپ زلمی خلیلزاد را مؤظف به مذاکرات با طالبان ساخت. قدم دوم باید این باشد که ساحه مذاکرات فراختر شود و حکومت افغانستان هم شامل این مذاکرات گردد.

به نوشته روزنامه، نتیجه نهایی باید این باشد که یک حکومت وحدت ملی در افغانستان به قدرت برسد که حکومت فعلی افغانستان و طالبان در آن سهم داشته باشند. البته این فعلاً مشکل به نظر می ‌رسد، ولی دسترسی به آن در مراحل بعدی ناممکن نیست.

از سوی دیگر به نوشته فرید زکریا، امریکا نباید در رابطه با خروج قوایش از افغانستان سازشی را در روی کاغذ با طالبان ترتیب دهد که طالبان بتوانند به آسانی از آن تخطی کنند. فرید زکریا می ‌نویسد، امریکا دستآورد های بزرگ در افغانستان داشته است، از جمله در ساحه تعلیم دختران و پسران، سرکوبی القاعده ، محدود ساختن مصارف نظامی امریکا در افغانستان و جنگ علیه تروریزم. اما به نوشته روزنامه امریکا باید اطمینان حاصل کند که با ختم جنگ در افغانستان در میدان صلح نیز موفق است.

  • میل آنلاین

نشریه میل آنلاین در شماره اخیر خود نوشته است، از تمامی صحبت‌ هایی که در روز های اخیر به گوش می ‌رسد چه از قول مقامات امریکایی و چه از مقامات افغان و حتی طالبان یک نکته واضح می ‌شود، افغانستان یک قدم به سمت صلح نزدیکتر شده ‌است. به نوشته نشریه، زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان اول سپتمبر را یک تاریخ خوب برای موافقت صلح با طالبان خوانده و گفته است موافقت بین امریکا و طالبان شاید در همین دور مذاکرات که روز جمعه در دوحه آغاز شد نهایی شود.

نشریه میل آنلاین به سخنان سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اشاره نموده‌ است که گفت، مذاکرات آن‌ ها با امریکا می‌ تواند در همین دور نهایی شود. نشریه می‌ نویسد، سناتور امریکایی لیندسی گراهم بدون تأیید این گزارش ‌ها در تویتر خود نوشته، امیدوار است موافقتی که امریکا با طالبان امضا می ‌کند از منافع این کشور و متحدان آن محافظت کند.

چندین نشریه و روزنامه دیگر امریکایی و غربی از جمله واشنگتن اگزماینر، نیویارک پُست، ملیتری تایمز و دیگران هم درباره نزدیک شدن امریکا برای توافق صلح با طالبان مطالبی را به نشر رسانده‌اند.

               

ستراتفور کامنتری: افغانستان به یک نقطه عطف میرود
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 8/4/2019
ستراتفور کامنتری

نشریه ستراتفور کامنتری با عنوان “افغانستان به یک نقطه عطف می‌ رود” مطلبی را نشر کرده‌است. نشریه به اظهارات تازه زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان تمرکز کرده که می‌ گوید، ایالات متحده آماده نهایی سازی توافق با طالبان است. ستراتفور کامنتری در اینجا به سه سناریو اشاره می ‌کند.

  • نخست این که “اگر گفتگو ها در هم شکند.”

در چنین گزینه تقاضا های طالبان و ایالات متحده برای همدیگر شان غیرقابل پذیرش خواهد بود و شاید یک جانب یا هر دو از گفتگو ها بیرون شوند.

  • نشریه ستراتفور کامنتری از سناریوی دوم با سرخط “گفتگو و ادامه جنگ ‌ها” یادآوری کرده ‌است.

به تحلیل نشریه، در چنین وضعیت، درگیری ها میان نیرو های امنیتی افغان تحت حمایت ناتو با طالبان ادامه خواهد یافت و آن سو امریکا در گفتگو ها با طالبان مشغول خواهد ماند. در ادامه این هم گفته شده که طالبان به احتمال زیاد به جنگ ‌ها تا هنگامی ادامه دهند که واشنگتن خروج نیرو ها از افغانستان را اعلام کند.

  • سناریوی سوم به باور ستراتفور کامنتری “توافق صلح” است.

هدف اصلی گفتگو های فعلی، رسیدن به صلح دانسته می‌ شود. در چنین گزینه به نوشته نشریه، امریکا و طالبان به چهار مورد اصلی توافق می ‌کنند.

آتش ‌بس دایمی و پایان جنگ ‌ها، تعهد طالبان که افغانستان برای حمله بر خاک هیچ کشوری استفاده نخواهد شد، تعیین جدول زمانی برای خروج نیرو های امریکایی از افغانستان و در نهایت گفتگو ها میان حکومت افغانستان و گروه طالبان.

نشریه ستراتفور کامنتری می ‌نویسد که حالا فرصت ‌ها برای یک توافق صلح در افغانستان، بیشتر از هر زمان دیگر به چشم می ‌خورد زیرا ایالات متحده امریکا نمی‌ خواهد گفتگو ها را بدون داشتن یک نتیجه واضح، برای مدت نامعلوم ادامه دهد.

  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز به موضوعی مشابهی پرداخته و در آغاز از تلفات غیرنظامیان در افغانستان یادآوری کرده‌است. در این مطلب، از بخشی یک شاهراه افغانستان به نام جاده زندگی و مرگ یادآوری شده‌است. به نوشته روزنامه، شاهراه هرات – کندهار که روز سه‌ شنبه شاهد برخورد یک بس مسافربری با یک ماین بود، از جاده‌ های خطرناک افغانستان است. در رویداد دو روز پیش، ۳۵ تن جان دادند و ۲۸ تن دیگر زخم برداشتند.

نیویارک تایمز هم زمان با یادآوری از تلفات غیرنظامیان، نیروهای امنیتی افغان و هم‌ چنان طالبان، به تلاش‌ های صلح نیز توجه کرده‌است. به نوشته روزنامه، گفتگو های چند ماهه طالبان و دیپلومات ‌های امریکایی به دو مورد متمرکز بوده، تعیین جدول زمانی برای خروج نیرو ها از افغانستان و ضمانت از جانب طالبان که بر کشور دیگر تهدید بار نیاورند و به تروریستان پناه ندهند.

در ادامه آمده، با آنکه دو جانب به نهایی سازی توافق نزدیک شده‌اند، دیپلومات ‌های امریکایی برای مرحله حساس بعدی تلاش دارند، یعنی گفتگو های طالبان با حکومت افغانستان در مورد آینده سیاسی کشور شان.

به نوشته نیویارک تایمز، زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان، با این امیدواری سفرش را به قطر آغاز کرده تا در دیدار با نماینده‌ های طالبان، توافق مقدماتی صورت گیرد و در نتیجه، راه ‌ها برای گفتگو های رسمی حکومت افغانستان و سایر جناح ‌ها با طالبان باز شود.

                 

خلیلزاد: امریکا دسولې یوې ښې موافقې ته چمتو ده
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 8/4/2019

دافغان سولې لپاره دامریکا دبهرنیو چارو وزارت ځانګړی استازی زلمی خلیلزاد وايي، امریکا له افغانستان څخه دسرتېرو دوتلو دموافقې په لټه کې نه بلکې دسولې دیوې داسې موافقې په لټه کې ده چې هغه سره دبهرنیو سرتېرو وتلو ته زمینه برابره شي.

زلمي خلیلزاد پرون جمعه ناوخته پرخپل ټوېټر لیکلي چې امریکا په افغانستان کې شرایطو ته په کتو حضور لري او شرایطو ته په کتو وزي. هغه ویلي: “موږ دسولې موافقې په لټه کې يو، دسرتيرو دايستلو موافقه نه، دسولې هغه موافقه چې دبهرنيو ځواکونو وتلو ته زمينه برابره کړي.”

ټاکل شوې نن شنبه د«اګست پر۳مه» په دوحه کې دامریکايي او طالب استازو اتم پړاو خبرې پیل شي. زلمی خلیلزاد چې تېره ورځ دوحې ته رسېدلی همدارنګه ویلي، چې طالبانو دسولې موافقې ته شین څراغ ښودلی دی. هغه ویلي: “طالبانو داسې اشارې ښودلې چې غواړې یوې هوکړې ته ورسېږي، موږ یوې ښې هوکړې ته پوره چمتووالی لرو.” نوموړی په داسې وخت کې دا څرګندونې کوي چې دامریکا دبهرنیو چارو وزیر مایک پمپیو تېر اونۍ ویلي، امریکا غواړي په افغانستان کې دشرایطو ترتضمین وروسته خپل پوځي حضور په تدریجي توګه کم کړي.

ښاغلی خلیلزاد دوحې ته ترسېدو مخکې په اسلام آباد کې ویلي،چې افغان سوله دافغانستان او پاکستان ضمانت اړتیا لري، چې له مخې دا ډاډ ترلاسه شي چې دهېڅ یو هېواد خاوره به د بل د ګواښولو لپاره نه کارول کېږي. طالبانو که څه هم تردا مهاله دافغان سولې په اړه داتم پړاو خبرو پیلېدو په اړه څه نه دي ویلي، خو تردې مخکې له افغانستان څخه دبهرنیو سرتېرو پر وتلو ټینګار کړی دی.

                    

کرزی: ملګري ملتونه دې دټرمپ دڅرګندونو په اړه دافغانانو اندېښنې واوري
منبع : تاند   تاریخ: 8/4/2019

پخواني ولسمشر حامد کرزي په کابل کې دملګرو ملتونو له استازي تدامیچي یاموموتو سره لیدنه کې نوموړي ته ویلي چې دافغانستان په تړاو دټرمپ له سپکاوي ډکو څرګندونو په اړه دې دافغانانو اندېښنه ملګرو ملتونو ته ورسوی. کرزي یاماموتو سره لیدنه کې دافغانستان په اړه دټرمپ ددې خبرې دتکرار غندنه کړې چې ګواکې بیا هم وایم افغان جګړه په دوه، درې یاڅلورو ورځوکې ګټلی شم خو نه غواړم هلته لس میلیونه انسانان ووژنم. په دې لیدنه کې دواړو لوریو دافغان سولې په تړاو هم خبرې وکړې. دا په داسې حال کې ده چې حامد کرزي په دې وروستیو کې دسولې هڅې دامریکا او پاکستان په لاس کې بللي او زیاته کړې یې ده چې ډارېږي پرافغان سوله یو وار بیا معامله ونه شي.

                  

برگشت به فهرست اخبار

Comments are closed.